sejfik

Kup reklamę
Sejfik.com ma już nowego właściciela. Informacje poniżej mogą być częściowo nieaktualne.

Sejfik.com został wystawiony na sprzedaż i równo z rokiem 2023 zostanie zawieszony. Na poniższej stronie znajdziesz informacje o tle tej decyzji i szczegóły dla użytkowników, natomiast w przypadku zainteresowania przejęciem serwisu przejdź na tę dedykowaną stronę.

Wyjaśnienie i pożegnanie

Z pewnością tylko garstka użytkowników zna, bądź jest chociaż świadoma długoletniej historii serwisu sejfik.com, dlatego na początek troszkę powrotu do przeszłości... Jeżeli nie brzmi to interesująco i interesuje Cię tylko sytuacja bieżąca, przeskocz do sekcji "Co teraz?" ;)

Cofamy się do 2007 roku... Tak dokładnie! 15 lat wstecz!

To właśnie w 2007 roku sejfik.com został założony przez pierwszego administratora Dawida Gierszona znanym w internecie między innymi pod pseudonimem Gamelover. Ówczesny administrator miał duże aspiracje co do swoich serwisów oraz miał nietuzinkowe podejście i pomysły, tak więc już od samego początku było to charakterystyczną cechą sejfika. "Gamelover" długo próbował przebić się ze swoją wizją, ale był często porównywany do innych administratorów, a nawet w pewien sposób szykanowany przez swoje unikalne pomysły i ambicje. Długo nie poddawał się, jednak pewnego dnia dostałem od niego taką wiadomość..

Ciężko powiedzieć czy to była intuicja, czy ślepy traf, ale sejfik w 2008 roku przeszedł w moje ręce - przeciętnego "klikacza" bez doświadczenia w administracji czy programowaniu i tak jego historia (a z nim i moja) dopiero rozpoczęła się na dobre.

Ubolewam, ale po około 2010 straciłem kontakt z Dawidem w naturalny sposób (wycofał się z get-paidu), i niestety prawdopodobnie nigdy nie był świadomy jak sejfik się rozwijał dalej, ale co też przykre - nigdy nie udało mi się z nim spotkać (a mieszkaliśmy kilka km od siebie) i podziękować za Jego zaufanie, które w znaczący sposób wpłynęło na moje życie zawodowe.

Sejfik w 2008 roku był raczej postrzegany jako typowy średniak. Mimo ciekawych pomysłów Dawida, nie pomagał przestrzały skrypt (Kasa GPT) i inne okoliczności. Od tego moment zaczęła się moja praca nad programem. Pierwsze miesiące to typowo praca koncepcyjno-operacyjna, polegająca po prostu na inwestowaniu swojego czasu i rozwijaniu programu głównie pod względem marketingowo-biznesowym oraz zmiana silnika serwisu na obecny, czyli CashCrusader. Po okołu roku, zmęczony ciągłym szukaniem programistów chętnych na wdrażanie moich pomysłów, postanowiłem spróbować swoich sił i dokonać pewnych programistycznych modyfikacji samodzielnie, i pamiętam jak dziś - była to próba zmiany znaku dolara $ na zł (ograniczona obsługa innych walut niż USD była powszechnym problemem). Cóż, anegdota będzie to bardzo hermetyczna, i zrozumiała tylko dla osób, które znają PHP :) ale otwarcie pliku php i podmiana wszystkich wystąpień znaku $ na zł nie zakończyła się sukcesem. W każdym razie nie zraziłem się uszkodzeniem systemu i tak od tego momentu oprócz prowadzenia sejfika zrodziła się u mnie pasja programowania, która w pierwszych latach była realizowana głównie w ramach portalu.

Kolejne lata to proces ciągłego rozwoju. Od momentu, gdy moje umiejętności programistyczne były wystarczające, aby realizować większość moich pomysłów, w sejfiku pojawiało się mnóstwo nieszablonowych modułów i metod zarabiania. Sejfikowe aukcje, bazarek, oglądanie podstron, kreator reklamy, pełna automatyzacja płatności i fakturowania, płatny traffic, programy partnerskie, doładowania pre-paid, wejścia Google, moduły społecznościowe - czat, komunikator i wiele innych to wszystko funkcje pisane przeze mnie osobiście. Oczywiście aspekty techniczne to tylko jedna składowa sukcesu, drugą były atrakcyjne warunki zarówno dla użytkowników, jak i reklamodawców.

Mijają lata, sejfik króluje w większości rankigów, wygrywa plebiscyty. Równolegle do sejfika powstaje wiele serwisów konkurencyjnych, inspirowanych jego sukcesem, czasem w postaci nieudolnych klonów, innym razem po prostu jako zdrowa konkurencja, która motywuje do rozwoju. Sukces sejfika wtedy to cały czas unikalne możliwości, ale stabilność. Uczciwe, ale też surowe traktowanie użytkowników np. pod względem nadużyć, brak robienia wyjątków, ignorowanie niektórych próśb nie dały może łatki "serwisu z najmilszym adminem", ale z pewnością zrobiły z programu stabilną biznesową platformę. Zarówno użytkownicy, od tego czasu mogą się spodziewać wypłat jak w zegarku, tak i dla podmiotu prowadzącego (mnie) takie podejście dało istotne poczucie kontroli, systematyczności i stałości w przychodach i rozchodach.

Mijają kolejne lata, get-paid powoli traci na popularności na rzecz bardziej innowacyjnych metod zarobku, większość konkurencyjnych programów upada. Sejfik odczuwa także spadek aktywności spowodowany globalnymi zmianami i preferencjami, ale dalej wykazuje się sporą aktywnością i zainteresowaniem. To czas, gdy w sejfiku pojawiają się bardziej zaawansowane, ale jednocześnie bardziej dochodowe formy zarobku. Sejfik dostosowuje się.

I tak nachodzą ostatnie lata (ostatnie 2-3). Sejfik cały czas istnieje, wręcz troszkę jak wprawiona w ruch machina bez specjalnej uwagi i konserwacji, działa stabilnie i spełnia swoje założenia. Nie inwestuje jednak w niego czasu, ponieważ już od kilku lat moja uwaga skupia się na innych obszarach mojej działalności tj. programowaniu. Dużą zasługą sukcesu i owej stabilności są moderatorzy, którzy dzięki rozłożeniu pracy na grupę osób, pomagają utrzymać sejfika w dobrej formie.

I tak mamy 2022 rok i jest to czas na podjęcie tej trudnej decyzji tj. zakończenia przygody z sejfik.com. Nie ma chyba lepszego momentu jak równe 15 lat. Decyzja ta wynika z kilku przyczyn.

Po pierwsze najbardziej możliwe standardowe wyjaśnienie - brak czasu. Jednak tu nie chodzi tylko o brak czasu przez sejfik, ale też w drugą stronę tj. dla sejfika.

Pełne poświęcenie się mojej głównej pasji, czyli programowaniu. Udzielam się w wielu projektach jednocześnie i chce się na nich w pełni skupić.

Nowy ład.. Moja działalność (ogólnie, nie sejfik) generuje od tego roku bardzo duże obciążenie podatkowe, dlatego od 2023 roku firma eBizo zmienia formę podatkową typowo pod działalność programistyczną, dlatego najnormalniej nie będzie możliwe prowadzenie w ramach niej serwisu jak sejfik.com.

Ogólny żal. Mimo braku zaangażowania (troszkę świadomego i celowego np. słaba responsywność supportu) sejfik działa, i ma się dobrze i jest przykro mi na to patrzeć jak marnuje się jego potencjał.

Co teraz?

Jak już zostało zakomunikowane, od 1 stycznia 2023 w sejfiku zostaną wstrzymane wszelkie transakcje, bez wyjątku. Proszę nie pisać o wypłaty, ponieważ jak nigdy nie było wyjątków, tak teraz tym bardziej, ponieważ nie będzie możliwe wykonanie transakcji wychodzących z sejfik w nowej formie podatkowej. Sejfik więc od nowego roku jest zawieszony, przez co rozumie się wstrzymanie wypłat w każdej formie, ale równocześnie wstrzymanie wszelkich usług. Jest to więc uczciwe zawieszenie serwisu, bo w obie strony, i nie jest to próba przekształcenia serwisu w popularne kiedyś "ads only" (serwisów, które udawały, że wypłacają, lub po prostu takich, których zarobków nie można było spieniężyć).

Od teraz będą trwały rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Obecnie nie ma żadnych faworytów. Innymi słowy, sejfik.com zostaje wystawiony na sprzedaż i jeżeli jesteś zainteresowany tematem oferty przejęcia serwisu, to przygotowana została dedykowana strona: Sprzedaż sejfika.

Do momentu pełnego przejęcia serwisu przez nowego właściciela serwis będzie działał w zawieszeniu. "Zarabianie" w sejfiku będzie przez ten okres przejściowo traktowane jako dobrowolna zabawa. Oczywiście nowy właściciel zostanie zobligowany do przywrócenia pełnej operacyjności w tym wypłat i mimo że będzie to oczywiste też z punktu widzenia biznesowego & wizerunkowego, to nie będzie już w mojej gestii, aby to egzekwować. Nie zakładam braku chętnych, ale nie może być to też wykluczone. Wtedy należy liczyć się też wydłużeniem zawieszenia, a jednocześnie nie oczekiwać powrotu poprzedniego stanu sejfika i właściciela.

Dziękuje za te 15 lat, zapraszam na czat powspominać, wyjątkowo postaram się tam zaglądać częściej niż zwykle.

Marek Gralikowski (aka markonix, ebizo)