sejfik

Kup reklamę

Weryfikacja blokady ramek IFRAME

Ramki iframe to standardowe elementy języka HTML, które są z nim od samych początków jego istnienia. Ich główną funkcją było i nadal jest umieszczanie stron www w postaci okna na innej stronie. Większość naszych usług reklamowych opiera się o ten właśnie mechanizm - wyświetlamy w naszym serwisie duże okno z reklamowaną stroną oraz dodatkowy pasek dla użytkownika, służący do walidacji i premiowania użytkowników. Niestety elastyczność tagu iframe ma też ciemną stronę związaną z pewnymi zagrożeniami, stąd niektóre strony www, zwłaszcza te większe jak facebook, gmail, allegro, youtube zaczęły blokować wyświetlanie swoich stron w ramkach na innych domenach.

Historycznie pierwszym rodzajem blokady były skrypty JavaScript, które wykrywają, że strona wyświetla się jako element innej strony i wykonują przeładowanie strony. Reklamodawca, nie jest specjalnie stratny, ponieważ w tym momencie strona po prostu "wyłamuje się" z ramki iframe i wyświetla na całą stronę. Powoduje to niestety, w kontekście naszego serwisu, brak przyznania premii użytkownikom za taką reklamę ze względu na to, że licznik czasu opiera się właśnie o ramkę iframe. Nasi moderatorzy wykrywając taką kampanię dokonają moderacji.

Drugą, bardziej wyrafinowaną metodą blokowania iframe jest specjalny nagłówek X-Frame-Options, który wysyłany jest przez serwer. Najczęstsze nagłówki blokujące przyjmują wartość X-Frame-Options: deny lub X-Frame-Options: SAMEORIGIN. Metoda jest bardziej przyjazna, ponieważ działa już przed załadowaniem strony, a przeglądarka wyświetla błąd. Internauta więc nie widzi reklamowanej strony, może jedynie otworzyć stronę w nowej karcie. Reklamodawca, tak więc traci dużą ilość wejść, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować jaki procent osób otworzy ostatecznie stronę. Z tego względu sejfik.com weryfikuje każdy adres www przed umieszczeniem w reklamach typu gwarantowane wejścia czy mailing, i uczciwie blokuje zamówienie tego typu reklamy.

Nie ma technicznej możliwości, aby ominąć te zabezpieczenia (gdyby takowa była, to oznaczałoby, że przeglądarki są niebezpieczne) jednak proponujemy kilka rozwiązań. Po pierwsze, jeżeli reklamowana strona należy do reklamodawcy lub reklamodawca ma wpływ na administratora czy właściciela, sugerowane jest wyłączenie tej blokady na czas kampanii. Jeżeli administrator nie zgadza się na globalne jej wyłączenie, należy zaproponować dodanie domen http://sejfik.com i https://sejfik.com do tzw. białej listy. W przypadku skryptu JavaScript może to być warunek na podstawie strony odsyłającej czy dodatkowego parametru w linku. W przypadku nagłówka HTTP można spróbować rozwiązań z nagłówkiem `ALLOW-FROM` lecz prawdopodobnie zostanie on wycofany.

Drugą metodą, prostszą, i działającą także dla zewnętrznych stron jest po prostu zmiana konfiguracji reklamy. Ustawiając tzw. timer czyli minimalny czas na stronie na wartość 0 sekund, informujemy, że interesuje nas przekierowanie bezpośrednie bez użycia iframe. Efektem są pełnowartościowe i gwarantowane wejścia z tą różnicą, że nie jesteśmy tutaj w stanie kontrolować czasu czy liczby obejrzanych podstron. Kampanie 0 sekund oczywiście są odpowiednio tańsze.

Istnieje jeszcze 3 metoda pośrednia i zależy ona mocno od rodzaju reklamowanej strony. Przykładem może być serwis YouTube, którego przecież standardową funkcją jest umieszczanie filmów, także na innych stronach z zastrzeżeniem jednak, że dotyczy to tzw. linku embed. Wizualizacja na przykładzie tego samego filmu z standardowym linkiem (blokada) i linkiem do osadzania na stronach embed (działający). Link embed znajduje się zwykle pod funkcjami "osadź", "umieść na stronie", "embed on website".

Sprawdź stronę

Aby zweryfikować czy reklamowana strona będzie wymagała timera 0 sekund, należy wpisać jej adres poniżej i kliknąć OK.

Jeżeli zobaczysz stronę sejfik, a poniżej ramkę podglądem strony www, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeśli zobaczysz wyłącznie stronę www to znaczy, że posiadana ona wspomniany skrypt JavaScript. Zastosuj timer 0 sekund, inaczej moderator to zrobi za Ciebie nie zwracając różnicy w cenie! Biała strona lub komunikat błędu przeglądarki oznacza problem z wyświetlaniem - blokadę po stronie serwera. Także zastosuj timer 0 jeżeli nie ma możliwości jej wyłączenia.